Morbi in sem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mariusz Figaj

 

 

Odliczanie do szczęścia


 

Poradnik - kompendium wiedzy dla narzeczonych

 

 

 

 


 


180 odliczanie do szczęścia

SZEŚĆ MIESIĘCY WCZEŚNIEJ

26 TYGODNI

 

 

Uwaga! Uwaga! Pociąg osobowy, do stacji Wesele Poprawiny, przez stację zaślubiny, odjedzie z peronu drugiego.

„Odliczanie do szczęścia”, to bilet w jedną stronę, za to dla dwóch osób. Proszę wsiadać… Przed Wami 180 dni przedślubnej podróży

Instrukcja jest prosta: ustalacie między sobą w czyim mieszkaniu zawiesicie kalendarium na ścianie.

Dla szczęśliwca, którego wybraliście dalsza instrukcja.

Jeśli to Ty zostałaś/eś maszynstą tej lokomotywy, oblicz datę wyprzedzającą termin waszego ślubu o 180 dni.              Zawieś kalendarz w widocznym miejscu. Pół roku przed planowanym ślubem rozpocznij zrywanie kartek. Codziennie, wieczorową porą, zerwij jedną kartkę i zapoznaj się z jej treścią. Budząc się nazajutrz , zerknij i już wiesz : pozostało jeszcze tyle, a tyle dni.  Wyrwane kartki składaj. Najmniej raz w tygodniu, zaproś do wspólnego czytania.

Co tak stuka; stuk, Stuk ! Co tak puka; puk? Puk?               Coraz bliżej Wasz ślub

Awers każdej kartki kalendarza, to dobre miejsce na notatki

Zapraszam do lektury pierwszych słów z tego obszernego instruktażu w proponowanej Wam „przygotowalni”

Sami przyznajcie – ładny tytuł?

  Odliczanie do szczęścia

 

 

 

179

Odliczanie do szczęścia

Kochać kogoś – znaczy widzieć w nim cuda                                                   dla innych niedostrzegalne. (François Mauriac)

 

 

 

 

 

178 odliczanie do szczęścia

Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy.                                             Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostaje. 

(Antoine de Saint-Exupéry)

 

To ja, Wasz „dobry duszek”Będę pomagał Wam we wszystkich przygotowaniach do Waszego Pięknego Dnia. Wiadomo, że chcecie , by Wasz ślub wypadł dokładnie tak, jak to sobie wymarzyliście. I tak też się stanie,

wyciągam pomocną dłoń. Zbudujmy razem scenariusz wydarzeń, które nas czekają. Stwórzmy nasz indywidualny   ŚLUB - PLAN. Będzie on gwarancją,

że o niczym nie zapomnimy.

 

1 ROK DO SZEŚCIU MIESIĘCY  

52 TYGODNIE

 

·         To odpowiednia pora, by rozważyć w rodzinie termin ślubu.

·         Zastanówcie się w jakim wymiarze odbędzie się Wasza uroczystość. Czy będzie ślub konkordatowy, tylko cywilny, a może kościelny i cywilny?

·         Ustalcie razem prowizoryczną, wstępną listę gości.

·         Wybierzcie świadków ślubu, zapytajcie ich o zgodę.

·         Zróbcie ogólny plan wydatków (wstępny kosztorys).

·         Rozejrzyjcie się gdzie i kiedy w Waszym rejonie organizowane są Targi Ślubne – to zazwyczaj kopalnia wiedzy dla wszystkich, którzy organizują ślub i wesele.

 

 

177 odliczanie do szczęścia

Jedną z najstarszych ludzkich potrzeb jest mieć kogoś,                         kto zastanawia się, gdzie jesteśmy,                                                              kiedy nie wracamy wieczorem do domu.                                                (Margaret Mead)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

176 odliczanie do szczęścia

NAJMNIEJ SZEŚĆ MIESIĘCY WCZEŚNIEJ

26 TYGODNI

 

 

 

NAJMNIEJ SZEŚĆ MIESIĘCY WCZEŚNIEJ

26 TYGODNI

 

Radzę dłużej nie zwlekać, to dobry czas, żeby zarezerwować datę ślubu. Nawet, jeżeli wybraliście ślub konkordatowy, także teraz odwiedźcie USC*. Zaświadczenie z Urzędu, tak czy tak, będzie Wam potrzebne. W ten sposób, już podczas pierwszej wizyty w biurze parafialnym, będziecie mogli rozpocząć załatwianie formalności. W rozmowie z Pastorem lub Proboszczem zarezerwujcie wybraną datę. Zorientujcie się w rozkładzie nauk przedmałżeńskich. Dostępny w tych miejscach, bezpłatny informator dla Narzeczonych, młodych par , rodziców i teściów - pomoże Wam w dalszych przygotowaniach. Nie ma siły, już w każdym dużym mieście ktoś prowadzi dla Was drukowaną informację, przystosowaną dokładnie do Regionu w którym zamieszkujecie. W samej Warszawie jest kilka bezpłatnie kolportowanych tytułów z informacjami dla Narzeczonych jedne znajdziecie w biurze parafialnym inne w Urzędach Stanu Cywilnego jeszcze inne czekają na Was w

Punktach handlowych związanych z branżą ślubną. Tam też znajdziecie aktualną informację gdzie i kiedy możecie w najbliższym czasie rozpocząć katechezę. Nie warto pozostawiać tego na ostatnią chwilę. Im bliżej wyznaczonej daty ślubu, tym mniej czasu na wszystko, a zajęć coraz więcej.

 

175 odliczanie do szczęścia

 

Być zakochanym,to być szalonym przy zdrowych zmysłach. (Owidiusz)

 

 

 

Targi Ślubne – to dla Was temat obowiązkowy.            W każdym rejonie Polski organizowane są takie imprezy. Odbywają się także liczne regionalne targi ślubne w mniejszych miastach Regionu. Przedstawiciele wszystkich działów branży ślubnej gromadzą się wtedy w jednym miejscu i czasie, a wszystko po to żeby zainteresować własną ofertą i ułatwić Wam życie. Sześć miesięcy przed ślubem, powinniście już wiedzieć, gdzie odbędzie się Wasze wesele. Warto przynajmniej raz odwiedzić wybrany lokal i właśnie tam zamówić posiłek. Decydując się na taką próbę, zwróćcie uwagę na wystrój lokalu, obsługę i ceny. Koniecznie sprawdźcie stan toalet, to bardzo ważne pomieszczenie. Pozytywny wynik takiego sprawdzianu, to pierwsze punkty przemawiające za wynajęciem właśnie tego lokalu. Sprawdźcie czy przy restauracji jest wygodny parking. Jeżeli jest strzeżony, zaznaczcie przy tej ofercie dodatkowy "plus". Dobrze jest, kiedy w pobliżu istnieje możliwość przenocowania zamiejscowych gości weselnych. Najwygodniej, kiedy lokal dysponuje własnymi miejscami noclegowymi. Zorientujcie się czy w restauracji są dancingi i jak długo grają w tym lokalu muzycy. Jeżeli wynik wstępnego wywiadu będzie zadowalający, nie ciągnijcie dalej „partyzantki”. Określcie wyraźnie w rozmowie z restauratorem, że jesteście zainteresowani zorganizowaniem wesela. Podajcie interesujący Was termin, przewidywaną liczbę gości, przedstawcie swoje oczekiwania.

174 odliczanie do szczęścia

Małżeństwo jest tylko wówczas harmonijne,                                         jeśli składa się z dwóch lepszych połówek.

Bob Hope

 

 

Im więcej tym wcześniej Jeżeli Wasz termin jest wolny, a chcecie jeszcze przyjrzeć się innym lokalom spełniającym wasze warunki, oznajmijcie właścicielowi swoje zainteresowanie jego propozycją i wstępnie zarezerwujcie datę. W takim przypadku gospodarz lokalu zazwyczaj zgadza się na ustalony czas ( 10 dni, 2 tygodnie) i zabukuje Wam termin na czas skonkretyzowania decyzji. To powszechnie stosowana praktyka, tym samym będziecie mieli spokojny czas na porównanie propozycji z innymi biesiadnymi ofertami. A wszystko po to, żeby wybrać tę najlepszą.

Jeżeli planujecie przyjąć gości weselnych w lokalu bardzo popularnym, względem organizowania takich przyjęć (ze względu na przyzwoitą cenę, atrakcyjne położenie czy wystrój lokalu, wieloletnią praktykę weselną itp.) powinniście rezerwować miejsce z bardzo dużym wyprzedzeniem, termin półroczny może okazać się zbyt krótki. Tym bardziej, kiedy zależy Wam na tym, żeby wesele odbyło się w sobotni dzień. W popularnych lokalach zabiegi o rezerwację piątkowego dnia, wymagają wielkiego wyprzedzenia rezerwacji. Jeśli zamierzacie zaprosić na wesele setkę gości lub więcej, obowiązują takie same zasady. Gdy macie życzenie, żeby sala pomieściła setkę lub więcej osób i w jednym pomieszczeniu ustawić stoły, tak żeby jeszcze miejsca starczyło na parkiet do tańca – to rzeczywiście macie przed sobą trudne zadanie. Mało ofert spełnia takie warunki, a podobnych zamówień na wesele jest sporo. Polecam minimum roczne wyprzedzenie.

 

 

173 odliczanie do szczęścia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

172 odliczanie do szczęścia

Kiedy już zdecydujesz się spędzić z kimś resztę swojego życia,   chcesz, żeby ta reszta życia zaczęła się jak najszybciej.”                           – „Kiedy Harry poznał Sally” (1989)

 

 

 

KWADRAT MAGICZNY

Chciałem Wam przedstawić kwadrat arabski dla spraw serca.

Już samo wydarzenie , które wspólnie Wam układa terminarz na najbliższe miesiące, tygodnie czy dni, usprawiedliwia w tym momencie poruszenie takiej kwestii. Jak świat światem - od dawna, zakochani nawet po przysłowiowe uszy, mieli przeogromne chęci upewniać się o swoim szczęściu na różne sposoby. Nierzadko sięgali do wróżb i przepowiedni, by potwierdzić, że czas i okoliczności są sprzyjające ich postanowieniom.

Jedna z najpopularniejszych metod wróżenia używanych w Egipcie i krajach sąsiednich jest Kwadrat Magiczny, u nas jeszcze mało popularny, tam znany jako „zairgeh”. Arabowie znają wiele postaci tej wróżebnej figury, od skrajnie prostych do bardzo skomplikowanych, wymagających posługiwania się zawiłymi obliczeniami astronomicznymi, dla poznania u nich odpowiedzi na zadane pytanie. Wyrocznia, publikowana na łamach „Wielkiej Księgi Wróżb” - wersja dla polskiego czytelnika, jest ze zbioru tych prostszych. Została zaadaptowana w oparciu o dawne arabskie manuskrypty poświęcone wróżeniu. Z uzyskaniem odpowiedzi nie będzie kłopotu, z odczytaniem jej w prawidłowy sposób może być już nieco trudniej.

 

 

171 odliczanie do szczęścia

Będę Cię kochać do końca życia. A jeżeli jest coś potem,                           będę Cię kochać także po śmierci.”                                                                 „P.S. Kocham Cię”  Cecelia Ahern

 

 

 

 

KWADRAT MAGICZNY     c.d.

Odpowiedzi pojawiają się w języku angielskim, zatem dokonując tłumaczenia, mamy dodatkowy labirynt

interpretacji. I tu właśnie jest pole do popisu dla emocji jakie towarzyszą zapytaniu.

 

Jest miejsce na kalambury i rebusy im więcej dla pytającego angielski znajomy, tym wyrocznia może być milsza.

Metoda zasięgania porady Kwadratu jest łatwa. Magiczny kwadrat ułóżcie przed sobą na stole, wcześniej zaopatrzcie się w szpilkę lub dobrze zaostrzony ołówek. Teraz wyluzujcie się jak tylko możecie i rozpocznijcie intensywnie myśleć o sprawie, której wynik bardzo chcecie poznać. Gotowi? Zaczynamy...Mocno koncentrujemy myśli na wybranym temacie...Przymykamy oczy i za pomocą szpilki lub ołówka zaznaczamy miejsce na powierzchni kwadratu, wszystko jak w totku, na chybił trafił...Otwieramy oczy i sprawdzamy mały kwadracik, który przed chwilą zaznaczyliśmy. Literę tak wskazaną, wpisujemy na przygotowana wcześniej kartkę.           A po niej każdą kolejną literę, w porządku ich występowania w kwadracie. Kiedy dojdzie się do dolnej krawędzi magicznego kwadratu, trzeba – nie przerywając odliczania – zwrócić się ku górnemu rzędowi liter, przy czym pierwszą wypisywana z tego rzędu literę należy podkreślić. Wypisywanie kontynuujemy do czasu, aż przejdziemy przez wszystkie rzędy kwadratu w ten sposób, by ostatnią spisaną literą była ósma licząc od tej, która została spisana na samym początku. Teraz tylko pozostaje odczytać litera po literze odpowiedź, jakiej udzielił kwadrat, rozpoczynając od litery, która została podkreślona.

 

 

170 odliczanie do szczęścia

 

Szczęśliwe małżeństwo – to długa rozmowa, która wciąż wydaje się za krótka.

Andre Maurois

 

 

 

 

 

 

A oto przykład ;   trafiasz w literkę A w piętnastym poziomym rzędzie kwadratu. Zapisujesz więc A, a następnie, odliczając stale kolejny ósmy kwadracik, obok tej litery wpisywać będziesz

w kolejności L, S, E, później D ( w pierwszym, górnym rzędzie ),  O, N, i tak dalej.

Litera D z pierwszego rzędu zostanie podkreślona. Zapamiętaj! Pierwsza zakreślona przez wróżbę w pierwszym górnym rzędzie litera, jest zawsze pierwszą literą odpowiedzi.

 

Najważniejszy element dla uzyskania wiarygodności odpowiedzi, to koncentracja (podczas zakreślenia pierwszej litery) na sprawie, o którą chodzi. I jeszcze przestroga! Pod żadnym pozorem nie wolno tej samej osobie zasięgać rady Kwadratu częściej niż raz w miesiącu. Dopiero po takim upływie czasu decydujące o odpowiedzi wpływy astrologiczne zregenerują się, wraz z obrotami ciał niebieskich, na tyle, by możliwe było dokonanie kolejnego wiarygodnego odczytu

 

 

 

 

 

169 odliczanie do szczęścia

Staraj się codziennie mieć jakiś pomysł,                                  który polepszy twoje małżeństwo.

Nigdy nie przestawaj uwodzić swojej żony.

Olivier Goldsmith

 

 

 

  

 

...i tak to się zaczęło

rys. Zbigniew Żok

 

 

 

 

 

 

 

168 odliczanie do szczęścia

Udane małżeństwo wymaga wielokrotnego zakochiwania się, zawsze w tej samej osobie.

Robert Browning

 

 

 

Opuścić                           własne nazwisko???

 

nazwisko << nazwa rodowa, wspólne dla całej rodziny miano, które dzieci biorą zazwyczaj po ojcu, a żona po mężu>>

 

Tradycja nakazuje, by po ślubie żona przyjęła nazwisko męża i zazwyczaj tak się właśnie dzieje. Druga możliwość to pozostawienie panieńskiego nazwiska i dołączenie do niego nazwiska męża. W tym przypadku nowo utworzone nazwisko nie może składać się z więcej niż dwóch członów. Jeśli nazwisko dotychczasowe lub nazwisko męża jest złożone, kobieta musi zdecydować się na wybór członów, które utworzą nowe nazwisko. Jeżeli żona po jakimś czasie noszenia nazwiska męża chce je zmienić, może to zrobić za zgodą współmałżonka. Zgoda nie jest potrzebna, jeżeli mąż jest ubezwłasnowolniony lub nie można się z nim skontaktować ( np. wyjechał i nie pozostawił adresu ).          

Trzecia możliwość, to zachowanie dotychczasowego , panieńskiego nazwiska.

Mężczyźnie przysługują te sama prawa co kobiecie. Mąż może nosić nazwisko własne, żony albo dodać jej nazwisko do swojego.

 

 

167 odliczanie do szczęścia

„- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?

– Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”

A.A.Milne „Kubuś Puchatek”

Tradycja, tradycją a coraz częściej , że młode mężatki pozostają przy własnym nazwisku i dołączają do niego nazwisko męża. Chcą w ten sposób ocalić indywidualność? Kontynuować linię korzeni z których się wywodzą? A może taki wybór staje się modny? Jest w dobrym tonie?

Zatem dlaczego??? Zawsze był to przywilej wielkich artystek, pisarek,intelektualistek.

 

 

 

166 odliczanie do szczęścia

Małżeństwo to tak piękna rzecz,                                               że trzeba o niej myśleć całe życie.

Talleyrand

 

 

 

Opowieści prawdziwe.

 Ania postanowiła, że w miejsce ślubnego bukietu, będzie nieść jedną, długą i ogromnego kwiatu, różę. Koniecznie czerwoną. Na ryneczek wybraliśmy się razem. Było sporo straganów z kwiatami i duży wybór. Wiedziała dobrze czego szuka. Stanęliśmy przy wiadrze pełnym ciemno-czerwonych pąków róż, osadzonych na grubych łodygach. Wszystkie razem robiły wrażenie. Teraz niełatwe zadanie, wybrać tylko jedną i akurat tę, która ...

 

Ania: Wtedy Mariusz powiedział, ze przecież wszystkie są piękne. Dziwił się , ze grymaszę, przebieram.

Mariusz: Na twarzy kobiety, która sprzedawała kwiaty, można było już zaobserwować zniecierpliwienie. Niechętnie sięgała co rusz po kolejny kwiat, żeby pokazać jak wygląda sam w pojedynkę.

Ania: Nie klepałam sprzedawczyni, na jaką okazję potrzebuję, tę różę. Może gdybym wtedy pochwaliła się , że to kwiat na mój własny ślub....

Mariusz: To był chyba piąty kwiatek, który pani ze straganu wyciągnęła już z marudzącym komentarzem. Dziwię się jak można pracować tyle lat wśród pięknych kwiatów i nie przejąć żadnej z ich cech. Nie mówię tu o urodzie ale wewnętrznym spokoju.

 

 

165odliczanie do szczęścia

Nigdy nie odzywajcie się do siebie podniesionym głosem, chyba, że w domu wybuchł pożar.

Sokrates

 

 

 

 

 

 

Ania: Róże były naprawdę długie, wiadro z kwiatami stało wysoko. Tak , że trzeba było zadzierać głowę w górę żeby przyjrzeć się główkom kwiatów. Poprosiłam, żeby sprzedawczyni zestawiła wiaderko z kwiatami na dół, tak żebym swobodnie mogła się przypatrzeć całości...

 

Mariusz; Właśnie wtedy, przekupka nie wytrzymała - „Jak można tak wydziwiać. Nie będę więcej wyciągała, bo mnie się liście oberwą. Też coś panienka nawymyślała, .... wiader też nie będę przestawiała. Podoba się to kupić, a nie to do widzenia.

 

Ania; Postawiłam na swoim. Wiadro wylądowało u moich stóp, a Pani wyciągała po kolei i prezentowała kwiatek po kwiatku... Wszystkie były śliczne, ale ja wybrałam tę jedną, jedyną.

 

Mariusz; Na ślubnym zdjęciu, dojrzeć można właśnie ten kwiat.

 

Ania; Do ślubu kościelnego chciałam nieść białe kwiaty. Tego samego dnia już bez żadnych przygód, zamówiliśmy bukiecik śnieżnobiałych cyklamenów.

 

Mariusz; Magiczną siódemkę białych fiołków. 164 odliczanie do szczęścia

Małżeństwo ze stanowiska matematycznego jest równaniem  o dwóch niewiadomych.

Seweryn Eugeniusz Barbag

 

 

 

 

Cyklamen cykl rozpocznie o kwiatach                           (łc. Z gr. Kykla’minos) bot. Cyclamen, bylina z rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae) pochodząca z gór w krajach śródziemnomorskich, ma sercowate liście, kwiaty na długich szczypułkach; niektóre uprawiane jako kwiaty doniczkowe; czasem błędnie nazywany fiołkiem alpejskim.

Cyklamen persicum, zwany także „Kaori” występuje w całej gamie barw, od krwistej czerwieni po alabastrową biel.

Przez stulecia cyklamen obrósł magią. Starożytni Grecy darzyli pewną jego odmianę ogromnym poważaniem i szacunkiem, ze względu na jej właściwości .. odtruwające. Cyklemen graecum był składnikiem większości stosowanych wówczas odtrutek roślinnych. Krwawa historia Cesarstwa Rzymskiego, to niezliczone przykłady wojowania podstępem, z trucizną w roli głównej. Każdy szanujący się obywatel Rzymu sadził go w swoim ogródku, zarówno ze względów estetycznych , jak i medycznych.

 

163 odliczanie do szczęścia

Wolę jedno życie z Tobą,                                                           niż samotność przez wszystkie ery tego świata.

J.R.R Tolkien „Władca Pierścieni”

 

 

 

 

 

Przypatrzcie się na spokojnie tym kwiatom, a zrozumiecie dlaczego porównywano je do niebiańskich motyli, które pomyliwszy okrągłe liście cyklamenu z równie zielonymi i pokrytymi szarymi wzorami liśćmi lilii wodnych, poleciały w poszukiwaniu nektaru i zdawszy sobie sprawę z własnej pomyłki, na zawsze zastygły w zdumieniu.

 

 “W kwiatach dusza nasza czuje jeszcze miłość, a nawet jedność wszelkich ziemskich przeciwieństw; prawdziwie oglądać kwiat, schodzić na samo dno jego – tego nigdy nie będziemy mieli dosyć...” - pisze w liście do matki, Philipp Otto Runge, malarz doby romantyzmu. „Wszystkie istoty żywe mają w nas swoje zwierciadło, a umysł nasz chłonie wszystko, jak należy, jeśli patrzymy na nie z miłością. Wtedy przestrzeń w naszym wnętrzu się powiększa i na koniec sami zamieniamy się w wielki kwiat, gdzie wszelkie postaci i myśli niczym liście wokół wielkiej gwiazdy cisną się wokół najgłębszej istoty naszej duszy, wokół kielicha, jakby to była głęboka studnia”

 

 

162 odliczanie do szczęścia

Małżeństwo nie jest stanem – jest umiejętnością.

Magdalena Samozwaniec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

161 odliczanie do szczęścia

 

Szczęśliwy dom to taki, w którym jeden parter przypuszcza, że drugi może mieć racje, mimo, ze obydwoje w to nie wierzą

Don Fraser

 

1. Będąc na kilku ślubach zaobserwowałam, że niemal wszystkie panny młode wysiadając z samochodu miały pogniecione suknie. Jestem pełna obaw, gdyż za kilka miesięcy sama stanę na ślubnym kobiercu i nie chciałabym czuć na sobie skupionego wzroku gości tylko z powodu widocznych zagniotów. W czasie całej uroczystości wszyscy będą obserwować mnie z tyłu. Czy jest możliwe uniknięcie tego problemu?

 

 

 

 

Dla odpowiedzi już teraz zajrzyj na kolejną kartkę Odliczania lub spokojnie poczekaj do jutra, kiedy to zerwiesz tę kartę.

 

 

 

160 odliczanie do szczęścia

„Ja je noszę i piorę i prasuję także.”

Odpowiedział Denis Thatcher na pytanie, kto w tym domu nosi spodnie.

 

 

 

 

 

 

Odpowiedź: Niewątpliwie istnieje sposób na uniknięcie pogniecenia sukienki. Składa się na to jednak wiele czynników o których warto pomyśleć decydując się na wybór sukni. Po pierwsze ważny jest krój sukni. Jeśli spódnica będzie dosyć szeroka i suto marszczona, to odpowiednio siadając możemy pognieść tylko niewielki fragment tkaniny, który po podniesieniu się z miejsca po prostu zginie w fałdach. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na suknię o prostym kroju, gdzie spódnica dosyć gładko układa się na biodrach to musimy szczególnie zadbać o prawidłowy wybór tkaniny. Powinniśmy od razu wykluczyć błyszczący atłas i sztywną taftę. Generalną zasadą jest w takiej sytuacji dobór tkanin matowych i miękko się układających choć i te nie wszystkie się do tego nadają. Warto też pomyśleć o welonie, który opadając miękko do linii bioder może spełnić ważną rolę przysłaniając ewentualne pogniecione fragmenty. Najważniejszym momentem jest jednak moment wsiadania do samochodu, gdyż to wtedy można narobić najwięcej spustoszeń w ślubnym stroju. Istnieje na to kilka sposobów zależnych od modelu sukni. Inaczej powinno się usiąść w sukni z trenem, z obręczą lub prostej. Nie zdradzę tutaj jednak wszystkiego, gdyż po pierwsze trudno to opisać bez odpowiedniej prezentacji, a po drugie niech choć część pozostanie zawodową tajemnicą przekazywaną pannom powierzającym naszej pracowni realizację swych marzeń.

 

159 odliczanie do szczęścia

Najlepsza cześć małżeństwa to kłótnie. Reszta to takie lala.

Thornton Wilder

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Zapoznając się z ofertą salonów ślubnych zwróciłam uwagę na suknie z trenami. Bardzo mnie się ten pomysł podoba, lecz nie wiem, czy mogła bym w takiej sukni odpowiednio się poruszać. Czy ceną jaką zapłacę za efektowny ślub będzie „przesiedziane” wesele? Co zrobię jak tren się przybrudzi?

 

Generalnie suknie z trenami nie sprawiają wielkich kłopotów jeśli tylko długość trenu będzie odpowiednia do naszych możliwości i umiejętności. Nie ma gorszego widoku niż panna młoda zaplątana we własny tren. Jeśli tren ma być długi to powinien być on odpinany lub podpinany. Po ślubie zostaje on odpięty lub za pomocą kilku podpięć skrócony do linii dołu sukni. Wtedy przez całe wesele możemy być spokojni o wygodę i własne bezpieczeństwo. Jeśli suknia jest dosyć szeroka można zrezygnować z długiego trenu i pozwolić tylko na lekko przedłużony tył, który będzie na tyle krótki, że nie zaplącze się wokół butów. Argument, że suknia w tym miejscu będzie pobrudzona jest bezpodstawny, gdyż nawet suknia która nie dotyka ziemi, w czasie tańca i chodzenia będzie miała kontakt z podłogą. Przybrudzenia brzegów sukni która sięga za kostkę praktycznie nie da się uniknąć.

 

 

 

 

 

 

158 odliczanie do szczęścia

Kochaj, szanuj i negocjuj!

Alan Loy Mc Ginnis

 

Prawo Lavera było próbą kompresji złożonego cyklu zmian mody i ogólnego nastawienie do żądnego stylu lub okresu na prostej osi czasu. Po raz pierwszy zapis tego prawa pojawił się w Taste and Fashion 1937 rozpatrujcie we względzie sukni ślubnej

 

 

bezwstydna

10 lat przedtem, nim będzie modna

nieprzyzwoita

5 lat przedtem, nim będzie modna

odważna

1 rok przedtem, nim będzie modna

elegancka

w czasie, gdy jest modna

niedbała

1 rok potem, gdy była modna

brzydka

10 lat potem, gdy była modna

śmieszna

20 lat potem, gdy była modna

zabawna

30 lat potem, gdy była modna

osobliwa

40 lat potem, gdy była modna

powabna

70 lat potem,  gdy była modna

romantyczna

100 lat po swoim czasie

piękna

150 lat po swoim czasie

157 odliczanie do szczęścia

 

 Jest tylko jeden sposób na udane małżeństwo. Jak tylko go poznam zaraz znowu się ożenię.*

Clint Eastwood

 

 

 

 

3. Za kilka dni mam przymiarkę sukni ślubnej. Model jest klasyczny z dosyć mocno rozszerzaną ku dołowi spódnicą Powiedziano mi, że ten model najlepiej prezentuje się na halce z obręczą. Ja jednak nie mam zaufania do obręczy. Widziałam suknie w których obręcz odznaczała się bardzo wyraźnie. Boję się również, że suknia stanie się zbyt puszysta i „bezowata”. Czy nie będzie lepsza halka z samego tiulu?

 

Obręcz jest elementem, który nie zawsze można zastąpić chcąc uzyskać zamierzony efekt. Suknie w których obręcz odznacza się zbyt wyraźnie są po prostu zbyt oszczędnie uszyte, gdyż idealny wygląd gwarantuje tylko wyważone połączenie obwodu obręczy i ilości tiulu. Czasami tego drugiego jest po prostu zbyt mało. Ważne jest również by halka była szyta na potrzeby danego modelu sukni, stanowiła z nią komplet. Praktycznie nie ma halki uniwersalnej, pasującej do każdej sukni. O bezowatym charakterze sukni decyduje głównie ilość zmarszczonego u góry materiału i nie sądzę, by przy prawidłowym kroju spódnicy jedna obręcz sprawiła, że suknia okaże się zbyt suta. Generalnie za pomocą samego tiulu trudno uzyskać rozłożystość dołu. Jeśli nawet to uzyskamy to nie będzie on równo rozłożony. Halki tiulowe stosuje się często do sukien, które mają być tylko lekko poszerzone, np. do tak modnych spódnic z jednym szwem. Z pytania wynika jednak że będzie to dopiero przymiarka, więc radzę przymierzyć oba rodzaje halek i wtedy na pewno obawy zostaną rozwiane.

 

156 odliczanie do szczęścia

Wszystko ma cechy dwupłciowe. Nawet małżeństwo.

Stanisław Jerzy Lec

 

 

 

 

4. Nasz ślub planujemy na październik. Wybrana przeze mnie suknia to spódnica z ½ koła wraz z gorsetem. Spódnica jest z półmatowej satyny a gorset z żakardu, zupełnie pozbawiony rękawów. Obawiam się jednak, że powinnam mieć również coś do zarzucenia na ramiona. Proponowano mi szal, jednak nie jestem pewna, czy w czasie ślubu nie będę stale o nim myśleć. Wolałabym coś bardziej stabilnego. Widziałam etole z piór marabuta, lecz ich cena była dla mnie zbyt wysoka. Czy istnieje jeszcze inne rozwiązanie?

 

Jeśli spódnica jest wykonana z półmatowej satyny, to dobrym pomysłem wydaje się być wykonanie etoli z tej samej tkaniny podszytej np. miękką flanelą. Aby nie była ona zbyt prosta brzegi można ozdobić wąskim sznurkiem z marabutów. Wtedy będzie równie efektowna, pasująca do całości i na pewno znacznie tańsza.

 

155 odliczanie do szczęścia

Na początku wszyscy boją się małżeństwa.                                      Przerażenie przychodzi później.

 

autor nieznany

 

 

Słowniczek terminów

RIUSZKA - wąski pas cienkiej, marszczonej tkaniny lub koronki używany do przybrania czepków, szyi, mankietów rękawów itp.

 

KRYNOLINA – rodzaj usztywniania szerokiej spódnicy sukni kobiecej, specjalna konstrukcja spodnia. To także nazwa obszernej spódnicy w kształcie dzwonu, upiętej na obręczach. Noszona przez elegantki w latach 1840-65.

Od 1848 roku usztywnienie uzyskiwano dzięki halce wykonanej z ciężkiej tkaniny z włosia. Przytaczając tłumaczenie wyrazu z języka włoskiego – crinolino – znaczy dosłownie materiał o wątku z włosia i osnowie z lnu. W 1856 roku halkę zastąpiono lekką, elastyczna taśmą stalową, z której sporządzono rodzaj kopulastej klatki, mocowanej w talii pod licznymi halkami. Zjawisko powtórek tematów mody, w dziejach historii, określono w cyklu - co 150 lat. W przypadku krynoliny sprawdziło się to w stu procentach.

 

 

 

Według słownika terminologicznego „Historia Mody”      Francois Boucher                                                                              Wydawnictwo Arkady – Waraszawa 2003

Słowniczek terminów

154 odliczanie do szczęścia

Adam – pierwszy pantofel, a zarazem szczęśliwiec,                          który nie miał teściowej.

 

Kazimierz Bartoszewicz

 

 

Słowniczek terminów

TURNIURA – umieszczona z tyłu pod spódnicą konstrukcja z fiszbinów, w formie małej klateczki, na której, po wyjściu z użycia krynoliny, układała się spódnica i umieszczony był większy lub mniejszy puf. Pod koniec stulecia turniura została zredukowana do małej poduszeczki przywiązanej w talii, a ostatecznie znikła około 1895 roku, wraz z nastaniem mody na spódnice opinające biodra.

 

SUKNIA PRINCESSE – suknia ta pojawiła się              w 1865 roku, była skrojona z jednej części nie przecinana w talii i rozpostarta z tyłu na wysokości bioder na turniurze. Cieszyła się ogromnym powodzeniem, gdy wyszła z mody krynolina, a suknie stały się całkowicie proste z przodu. W zależności od aktualnej mody suknie te były bardziej lub mniej obszerne.

 

 

 

 

 

 

Według słownika terminologicznego „Historia Mody”     Francois Boucher                                                                               Wydawnictwo Arkady – Waraszawa 2003

153 odliczanie do szczęścia

 

Rozsądny mąż, jak marynarz podczas burzy, zwija żagle, czeka, żywi nadzieję, a sztormy nie przeszkadzają mu kochać morza.

Andre Maurois

 

5. Jestem osoba niską, mierzę około 152 cm. Próbowałam kupić sobie suknię gotową, lecz kilka przymiarek udowodniło, że nie mam najmniejszych szans. W każdej sukni wyglądałam źle i nawet po skróceniu efekt był nieciekawy. Czy jest model, w którym będzie mi na pewno dobrze.

 

Na początku warto wyjaśnić dlaczego przymierzane wcześniej suknie leżały na pani źle. Osoby niewysokie oprócz sukienek krótszych wymagają również odzieży, w której linie biustu, talii i bioder przypadają na odpowiednich wysokościach. Suknie dostępne w sprzedaży są generalnie szyte na osoby wyższe, gdzie wspomniane linie przypadają w większych odstępach od siebie. Nie zawsze wystarczy skrócenie takiej sukienki. W sukniach ze spódnicami marszczonymi na karczkach, wystąpi wtedy efekt zbyt krótkich nóg i wydłużonego tułowia. Najlepszym dla pani modelem będzie suknia typu princessa, której biegnące od góry do dołu cięcia na pewno wydłużą pani sylwetkę i optycznie ujmą w szerokości. Jest to model, który nie wymaga również zbyt szerokiej halki.

 

 

 

 

152 odliczanie do szczęścia

Małżeństwo jest planetą, gdzie on jest biegunem północnym, ona południowym, dzieci zwrotnikami, a szczęście równikiem.

 

Honoré de Balzac

 

6. Nasz ślub odbył się kilka miesięcy temu. Oprócz miłych wspomnień i fotografii została suknia ślubna, o której sprzedaży nie myślę. Proszę o poradę, jak najlepiej przechowywać suknię ślubną, aby nie straciła ona na swoim wyglądzie.

 

Suknię przed schowaniem należy przede wszystkim wyczyścić lub wyprać. Odprasowaną, czystą sukienkę warto zapakować np. w niepotrzebną poszwę od kołdry. Jest ona na tyle duża, że sukienka nie będzie zgnieciona. Warto uważać, żeby bezpośrednio do sukni nie przylegała folia, ponieważ z łatwością gromadzi się na niej kurz. Suknia przechowywana powinna być w ciemnym miejscu, pozbawionym promieni słonecznych. Mogą one spowodować zmianę koloru.

151 odliczanie do szczęścia

Na cudze błędy patrzymy jak na cudze żony. Mamy z nich dużo więcej radości niż ze swoich własnych.

 

Charlie Chaplin

 

 

7. Odkupiłam suknię ślubną od poprzedniej właścicielki. Chcę skompletować do niej dodatki: welon, stroik i rękawiczki. Największy problem to rękawiczki. Podobają mi się bardzo długie, lecz suknia ma krótki. 22 cm rękawek. Jakie są zasady dotyczące tego elementu garderoby?

 

Ogólną zasadą jest odstęp o szerokości około 8 centymetrów pomiędzy rękawiczką a dołem rękawka. Do opisywanego modelu pasują najlepiej rękawiczki krótkie, nie dłuższe niż 30 cm mierząc od czubka środowego palca.

Na pytania odpowiadała

Jolanta Duda - Koprowska

 

150 odliczanie do szczęścia

Żony wtedy są najlepszymi słuchaczami,                                                  gdy ich mąż mówi do innej kobiety.

 

autor nieznany

 

UBIÓR JEST SZTUKĄ WYBORU!

Oprac.

Kalina Rajewska

DOM MODY DARA

 

 Fraki, surduty, jaskółki, smokingi oraz klasyczne garnitury. Ponadto dobierzemy odpowiednie dodatki: koszule, buty, skarpetki, a także eleganckie kamizelki żakardowo-jedwabne, muszki, krawaty, pasy smokingowe i fulary.

           

Co założyć na tak szczególną okazję jaką jest ŚLUB? Smoking czy surdut? A może klasyczny garnitur? To pytanie zadaje sobie każdy Pan Młody.

Doradców i pomysłów zawsze jest wiele. Warto więc najpierw zapoznać się z klasyczną męską modą ślubną. Potem skonfrontować to z najnowszymi trendami panującymi w modzie.

Dopiero wówczas można podejmować konkretne decyzje co do kupna lub szycia stroju ślubnego dla Pana Młodego. Dodatkowo ogromne znaczenie ma pora dnia w jakich uroczystość będzie się odbywała (przedpołudnie, popołudnie, wieczór).

           

Dla ułatwienia przedstawiamy kilka propozycji:

 

 

149      odliczanie do szczęścia

Wielu dobrych mężów często nie ma odwagi być czymś innym.

George Gordon Byron

 

 

 

 

 

 

JASKÓŁKA - to frak dzienny noszony przy bardzo oficjalnych okazjach, nazywany także z jęz. angielskiego: Cut. Dopuszczany jest do popołudnia. Marynarka ma specyficznie skrojone przednie poły, a tyłem zachodzi aż do kolan. Występuje w kolorach: czarny, granat, grafit, popiel.

Do tego koniecznie sztuczkowe spodnie z prążkowanej szaro-czarnej wełny.

Jako dodatki zakładamy: białą koszulę z łamanym kołnierzykiem i podwójnym mankietem na spinki oraz plastron. Niezbędna jest kamizelka, do wyboru: jednokolorowa lub żakardowa w deseń plastronu i butonierki.

Naprawdę wytworni Panowie założą dodatkowo szary cylider i białe rękawiczki.

Ten styl - nazywany angielskim - przywędrował do nas z Wysp i bardzo dobrze komponuje się z klasyczną sukienką Panny Młodej i uroczystością weselną wyprawianą np. w stylowych wnętrzach pałacowych.

           

 

 

 

148 odliczanie do szczęścia

Kłopot w małżeństwie polega na tym, że zakochujemy się w osobowości, a musimy żyć z charakterem.

 

Theun de Vries

 

 

 

FRAK - to ubiór zarezerwowany wyłącznie na wieczór. Szyty z czarnych szlachetnych wełen najlepszej jakości.

Przód nie jest zapinany pomimo iż posiada równoległe rzędy guzików. Wyłogi koniecznie atłasowe! Biała mocno wycięta kamizelka, specjalna koszula frakowa oraz biała muszka to wymagane dodatki.

Buty czarne, lakierowane, na cienkiej podeszwie.

Król ekskluzywnej garderoby męskiej !!!

 

SMOKING - wywodzi się z Anglii, z przełomu XIX/XX wieku. Zazwyczaj występuje w kolorze czarnym, ale coraz częściej wprowadzany jest kolor biały, ecru lub kość słoniowa (wtedy taki strój to dinner jacket).

Kołnierz szalowy wykończony jest satyną, spodnie czarne, bez mankietów, ale za to z lampasami! Zapinany na jeden guzik.

Niezbędnym atutem smokingu jest pas smokingowy oraz muszka i butonierka w tym samym kolorze.

Niedopuszczalne są: krawaty i kamizelki.

Koszula: biała lub ecru, z łamanym kołnierzykiem i plisą kryjącą guziki. Buty: lakierowane!

Smoking szczególnie polecamy ojcom Państwa Młodych - wydaje się być nieco poważny jak dla Pana Młodego.

Zaproszenie ślubne - jeśli będzie posiadało zapisek "BLACK TIE" - oznacza, iż goście powinni pojawić się właśnie w smokingach.

 

 

147 odliczanie do szczęścia

Stary kawaler podobny jest do wytrwałego piechura, który nie uległ jeszcze wypadkowi drogowemu.

 

Horacy Safrin

 

SURDUT - ostatnio bardzo modny ubiór dla Pana Młodego.

Przedłużana marynarka zapinana na 3 lub 4 guziki i klasyczne spodnie - to podstawowe założenia surdutu.

Kolorystyka i dodatki zależą od upodobań, nie stosuje się tu sztywnych reguł.

Dodatkowo strój ten uzupełnia się żakardowo - jedwabną kamizelką w odcieniu koloru sukni Panny Młodej lub wiązanki ślubnej. Do tego odpowiedni plastron i butonierka. Buty dobieramy do koloru surdutu, a te mogą być bardzo różnorodne: od ecru, poprzez beże, popiele, oliwki po szarości, grafity, czernie.

W tkaninach dozwolone są nawet paski (tzw. tenis) i inne desenie.

GARNITUR KLASYCZNY - nadal niezastąpiony i najczęściej wybierany.

Składa się zazwyczaj z jednorzędowej marynarki zapinanej na 2 lub 3 guziki, kamizelki i spodni z mankietami.

Zamiast kamizelki klasycznej zastosować można tzw. komplet Wedding - czyli kamizelkę z plastronem i butonierką w jednym deseniu i kolorze. Podkreśla to wyjątkowość sytuacji i nadaje garniturowi odświętny wygląd.

 

Pamiętajmy, że ubiór Pana Młodego może służyć ponownie i wielokrotnie na inne okazje. Kolorystyka jest bardzo zróżnicowana i zależy od pory roku, upodobań Młodych i ich pomysłu na własny niepowtarzalny Ślub.

146 odliczanie do szczęścia

Są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko                                    i dać się ponieść szaleństwu.

 

Paulo Coelho

 

Czy warto mieć druhnę?

 

Ślub ,to dla każdej panny młodej piękne i niezapomniane przeżycie, ale również ogromny stres i trema. Czy na pewno wszystko wypadanie tak jak trzeba? Czy tren z tyłu dobrze wygląda? A welon? Czy jest dobrze upięty? Pomimo uprzednich przymiarek, prób i pewności, że wszystko jest w porządku, niepokój i podobne obawy w tych ostatnich chwilach, tuż przed wejściem do kościoła – te emocje żadnej z nas nie ominą. Ponieważ przyszły małżonek jest osobą dla której chcemy pięknie wyglądać, niezręcznie byłoby zadawać wyżej wymienione pytania. Pryśnie romantyzm chwili. Co prawda w pobliżu jest niezawodna Mama, ale w tej chwili z reguły zajęta jest przyjmowaniem zaproszonych gości. Na Tatę, w sprawach upięć nie ma właściwie co liczyć. W tej sytuacji nadal pozostaje pytanie: czy welon jest dobrze upięty? Odpowiedź na to i wiele innych niepokojących nas pytań, brzmi jednoznacznie:

                   

                           

 

D R U H N A Ś L U B N A

 

 

 

145 odliczanie do szczęścia

Miłość to talia kart, w której wszyscy oszukują: mężczyźni, by wygrać, kobiety, by nie przegrać.

 

Alfred Hitchcock

 

 

D R U H N A Ś L U B N A

 

Druhna ślubna, to osoba, która rozwiewa wszystkie nasze wątpliwości, co do wyglądu i samopoczucia. Ponieważ towarzyszyła nam przy przymiarkach sukni, doskonale orientuje się jak przymocować naramki od staniczka do gorsetu, lub podpiąć tren, tak żeby nie przeszkadzał podczas pierwszego tańca. To wspaniała przyjaciółka, która w dniu ślubu jest po prostu nieodzowna. To komfort psychiczny i pewność siebie. Służy dobrym słowem i chusteczką do nosa w chwilach wzruszenia. Zawsze jest w pobliżu. Wybierając sobie druhnę, trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych cechach:

 

-         trzeba wybrać osobę godną zaufania, najlepiej serdeczną przyjaciółkę, która dobrze Ciebie zna

-         wybieraj spośród osób bardziej opanowanych niż TY sama

-         powinna towarzyszyć Ci przynajmniej w jednej przymiarce sukni ślubnej, aby zapoznać się z poprawnym sposobem założenia halki, welonu i innymi dodatkami do twojego stroju

-         musicie koniecznie przewidzieć sytuacje jakie mogą Ciebie spotkać, ustalcie kiedy i w jaki sposób ma służyć pomocą.

 

 

 

144 odliczanie do szczęścia

Czy to nie jest wielka rzecz – znaczyć dla kogoś wszystko?

 

Bruno Schulz

 

 

Strój druhny

 

Panna Młoda suknię ślubną i dodatki wybiera według własnych upodobań. Druhna natomiast, powinna dostosować swój strój do kreacji Panny Młodej. Najlepiej jeśli ustalą to wspólnie. Oczywiście nie powinien on być bardziej wytworny niż kreacja ślubna. Jednak nie znaczy to wcale, że druhna ma wyglądać jak Kopciuszek przy księżniczce. Sukienkę druhny można wspaniale dostosować do sukni ślubnej. Trzeba zachować tylko kilka zasad, aby wszystko wspaniale skomponować z korzyścią dla obu stron. Fason sukien może być podobny, jednak na pewno suknia druhny nie powinna posiadać więcej elementów zdobniczych niż suknia ślubna. Powinna być skromniejsza. Jeśli druhen jest kilka, o różnych typach sylwetki, należy wybrać model optymalny dla wszystkich panien, tak żeby wiadomo było, że druhnami są wszystkie, ale również aby wszystkie wyglądały w wybranym modelu korzystnie. Kolor takiej sukienki, powinien nawiązywać do kreacji ślubnej, lub do koloru kwiatów w ślubnym bukiecie. Bukiety druhen powinny być skromniejsze od kwiatów panny młodej. Mogą być z innych kwiatów, ale kompozycje ładniej prezentują się, kiedy wykonane są z tych samych kwiatów; bukiet ślubny, bukiecik druhny, butonierka.

 

 

 

143 odliczanie do szczęścia

Prawdziwie kochasz wtedy, kiedy nie wiesz dlaczego.

 

Lew Tołstoj

 

 

 

Bardzo praktyczne

 i zarazem ciekawie wyglądające, są bukieciki na specjalnych opaskach, mocowane na nadgarstku.

 

Coraz częściej wraca zwyczaj, że przed lub za Młodą Parą podąża dwójka dzieci według wieku przedszkolnym ( chłopiec i dziewczynka lub dwie dziewczynki ). Dziewczynki sypią kwiatki ze specjalnie przygotowanych koszyczków, lub niosą tren                  ( minimum 4 metry bieżące ) czy welon ( minimum 5 metrów mb ) za Panną Młodą.

 

 

 

(Intrygującej wielkości tren sukni ślubnej mierzył 204,1 m. Wykonany przez Hege Solli (Norwegia) na zaślubiny Hege Lorence z Rolfem Rotsetem ( oboje z Norwegii ) 1 czerwca1996 roku. Tren musiał być niesiony przez 186 druhen i paziów.

„Księga rekordów Guinnessa 2002”

 

142 odliczanie do szczęścia

Aby miłość trwała przez całe życie,                                                              trzeba ją pielęgnować starannie jak ogród.

 

Henri Bordeaux